Rychlost, postřeh, taktika

Rebešovice, oddíl stolního tenisu

Sportovní areál TJ Sokol Rebešovice
Herna stolního tenisu
Sportovní 113
664 61 Rebešovice

Poslední aktualizace: 04-08-2019

Vánoční a jiné turnaje

Zajímavé odkazy

TJ Sokol Rebešovice: tjsokolrebesovice.webnode.cz
Jihomoravský svaz stolního tenisu: jmsst.stolnitenis.net
International Table Tennis Federation (ITTF): ittf.com
Česká asociace stolního tenisu - STIS: stis.ping-pong.cz
Česká asociace stolního tenisu: www.ping-pong.cz
Pinec info: www.pinec.info
Moravská Slávia: morenda.cz
Jak zadat výsledek na webu + email v KS2 pro sezónu 2014/2015: KS2 Jak zadat Poslat vysledek [PDF]
 

Míček na stolní tenis čeká velká změna!

Od 1. července 2014 přijde do světa stolního tenisu nový míček. Mezinárodní federace stolního tenisu to uveřejnila na svých webových stránkách. Celuloidový míček má nahradit plastový. Klasický míček z hořlavého materiálu byl na trhu více než 115 let, v roce 2000 se začal vyrábět větší, nyní ho čeká zcela zásadní změna materiálu.
"Změna na plastový materiál není až tak volbou, jako nutností. Celuloid už není tak oblíbený. My musíme tedy předejít tomu, že by byl celuloid v příštích letech nedostupný," řekl pro stránky ITTF prezident mezińarodní ping-pongové federace, Adham Sharara.
Nové plastové míčky budou povinné na všech akcích ITTF, celuloidové se mohou používat na ostatních akcích, ale vedení ITTF předpokládá, že i další soutěže a turnaje přejdou na nové míčky.
Testování míčků naleznete zde na stránkách ITTF: link
zdroj: https://www.ping-pong.cz/novinky/clanek/3143-micek-na-stolni-tenis-ceka-velka-zmena

 

Pingpongové míry a váhy

Rozměry stolu 274 cm x 152,5 cm
Výška stolu 76 cm
Odraz míčku od hrací plochy 23 cm z výšky 30 cm
Šířka postranních a koncových čar 2 cm
Šířka středové čáry 3 mm
Výška stojánku 15,25 cm
Přesah stojánku 15,25 cm
Výška síťky 15,25 cm
Průměr míčku 40 mm
Hmotnost míčku 2,7 g

 

 

Víte, že...

... stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny do Velké Británie. Postupný přerod na sportovní odvětví umožnilo používání celuloidového míčku, díky kterému se odskok míčku na stole stal pravidelným a předvídatelným - a začalo tedy mít smysl v této hře soutěžit a počítat body.
Na počátku 20. století již byla na britských ostrovech tato hra poměrně populární a rychle se šířila i na evropskou pevninu a do USA. Její hlavní výhodou se ukázaly nízké nároky na prostor a nízká cena vybavení (například oproti tenisu, který v této době byl spíše aristokratickou zábavou). Možnost umístit ping-pongový stůl do kouta hospodského sálu měla například v Čechách a v Rakousku obrovský význam.
 
... v roce 2000 vstoupila v platnost zatím nejrozsáhlejší úprava pravidel tohoto sportu od konce padesátých let, která se dotkla jak herního stylu, tak používaného vybavení nebo počítání:
* míček byl zvětšen z průměru 38mm na 40mm, čímž se mírně snížila jeho rychlost i rotace
* počet bodů v setu se snížil z 21 na 11, počet podání jednoho hráče v řadě z pěti na dvě
* ze seznamu povolených potahů pálky byly odstraněny některé záludné potahy, jejichž reakce jsou pro soupeře obtížně čitelné
* byla zcela potlačena snaha hráčů o zakrývání podání
* nadále platí časový limit pro trvání setu, po jehož uplynutí je délka výměny omezena co do počtu úderů (toto pravidlo se běžné závodní hry příliš nedotýká - uplatňuje se pouze v případech, kdy proti sobě nastoupí dva obranáři, takže výměny by byly hodně dlouhé).
 
... stolní tenis patří k vůbec nejrychlejším sportům. Celosvětově patří také k absolutně nejrozšířenějším sportům, a to jak na závodní, tak i na rekreační úrovni. Je to též velice komplexní sport, kde kromě fyzických předpokladů a úderové techniky záleží též výrazně na psychice, schopnosti soustředění a taktické vyspělosti hráče. Na vyšší závodní úrovni patří stolní tenis k fyzicky, silově a pohybově velmi náročným sportům. Naopak na nižší a rekreační úrovni lze "pinec" provozovat i při nevelkých nárocích na fyzickou kondici. Snížující se fyzická kondice, síla a rychlost je vyvažována zápasovou zkušeností, taktickou vyzrálostí, úderovou technikou a psychickou vyrovnaností. Mezi ostatními míčovými sporty je pro stolní tenis též charakteristická celá řada úderů a technických fines, založených na rotaci (spinu) míčku. Právě toto umění "číst" a využívat rotace ("falše") míčku vyžaduje dlouholetý tréning, který nelze nahradit hrubou fyzickou kondicí. Proto lze u stolního tenisu zachovat relativně dobrou výkonnost o něco déle, než u jiných sportů. Výskyt hráčů kolem pětatřiceti let v první stovce mezinárodního žebříčku ITTF je běžným jevem, v nižších českých ligových soutěžích lze najít běžně hráče ve věku přes padesát let. Řada hráčů se stolním tenisem vlastně nikdy neskončí - na úrovni okresního přeboru lze najít i sedmdesátileté hráče. I tato zvláštnost stolního tenisu - možnost hrát jej na nejrůznějších úrovních až do pozdního věku - z něj činí jeden z velmi atraktivních a celosvětově oblíbených sportů.